Tragédie na stadionu v Bruselu stála život 39 lidí
Je to jeden z nejčernějších, ne-li vůbec nejčernější den fotbalu. Psal se 29. květen roku 1985 a stadion Heysel v Bruselu měl být svědkem boje o nejprestižnější fotbalový titul té doby. Místo toho se stal dějištěm strašlivé tragédie.
O Pohár mistrů evropských zemí, nejprestižnější tehdejší klubovou soutěž, si měly zahrát FC Liverpool a Juventus Turín. Do Bruselu přicestovaly jak davy příznivců Staré dámy, tak obávaných britských rowdies. Ti se sešikovali na stadionu už hodinu před výkopem, podobě jako Italové. Těm se navíc podařilo na černém trhu získat vstupenky i do sektorů, které měly být z bezpečnostních důvodů obsazeny pouze neutrálními Belgičany. Už tady bylo zaděláno na malér, protože obě znesvářené skupiny od sebe oddělovalo jen pletivo, přes které brzy začaly létat pivní plechovky a kameny.
Policie nezasáhla a vzápětí se britští chuligáni vrhli přes plot do sektoru Italů. Nastala bitka, při které se italští fanoušci, z větší části mírumilovní a neochotní se s kýmkoliv prát, museli přesunovat do dalšího sektoru, aby unikli napadání Britů. Jenže vedlejší tribuna nápor tolika lidí nezvládla a zřítila se. V troskách zůstaly desítky lidí, 39 z nich zahynulo a 400 se zranilo.
Zápas byl ale přesto odehrán. Pořadatelé se obávali, že pokud by se neodehrál podle plánu, násilí by pokračovalo. Před zápasem sice zástupci klubů žádali fanoušky o klid, ale i nadále docházelo k dalším incidentům, tentokráte vyvolaných Italy, kteří se mstili za mrtvé. Pod troskami tribuny totiž zahynulo 32 Italů, naopak Britové neutrpěli žádné ztráty.
Fotbalisté tvrdili, že o rozsahu katastrofy na stadionu nevěděli. Zápas rozhodl penaltou Michel Platini, díky kterému se radoval Juventus. Ale radovat se z dnešního pohledu nebylo čemu a je dodnes považováno za chybu, že k zápasu vůbec došlo.
Ještě skandálnější byl přístup soudů, které potrestaly pouze 14 nejdivočejších rowdies, menší tresty si odnesl také činovník belgického fotbalového svazu a velitel policie. Jediný pořádný trest tak byl vynesen nad britskými kluby, které byly vyloučeny ze všech pohárových soutěží. Trest sice trval jen pouhých pět let, ale bylo tím dáno jasně najevo, že s podobnými incidenty musí Britové skončit, pokud chtějí vůbec někdy hrát fotbal na mezinárodní úrovni. Problém rowdies nicméně přetrvává až do dnešních dnů a ostrované jsou stále považováni za jedny z nejagresivnějších fotbalových fanoušků na světě.