Ruský tank T-90M
Tank T-90M přímo vychází z modelu T-90AM (projekt Proryv-2), resp. z jeho exportní verze T-90MS. Tanky T-90MS v počtu několika stovek kusů objednal Alžír a Indie.
V létě roku 2015 ruské ministerstvo obrany oznámilo záměr modernizovat celou flotilu tanků T-90. “Máme asi 400 tanků T-90 přijatých do výzbroje po roce 2000. Už je to skoro 12 až 15 roků. Musejí být modernizovány. Zvažujeme modernizovat celý vozový park,” uvedl v roce 2015 Jurij Borisov, náměstek ruského ministra obrany pro vyzbrojováni.
Výrobce T-90, ruská firma UralVagonZavod (UVZ), se chopil příležitostí a ruské armádě nabízí v rámci programu Poryv-3 nejnovější model T-90M. V záři minulého generálporučík Alexandr Ševčenko, šéf ruské Hlavní tankové a automobilové správy (GABTU), uvedl, že všechny tanky T-90 se budou modernizovat právě pod programem Poryv-3.
Podle ruských médií se T-90M v podstatě konstrukčně neliší od exportní verze T-90MS. Některé rozdíly v konstrukci jsou ale patrné. Navíc se dá očekávat, že elektronická/počítačová výzbroj T-90M bude na mnohem vyšší úrovni.
T-90M pohání stejně jako u T-90MS dieselový motor V-92S2F o výkonu 831 kW (1130 koní). T-90M je rovněž vybaven pomocnou pohonnou jednotkou (APU), která dokáže napájet elektronické systémy tanku bez zapnutého hlavního motoru.
Posádku T-90M tvoří tři muži a bojová hmotnost je 50 t. Interní nádrže umožňují na pevné cestě dojezd 550 km.
T-90M, podobně jako T-90MS, má munici uloženou ve vnějším pancéřovém boxu v zadní části věže. Box je od prostoru posádky oddělen pancéřovou přepážkou, která při případném zasažení muničního prostoru chrání posádku před explozivním hořením munice.
T-90M získal modernizovaný kanón 2A46M-5 ráže 125 mm (délka 48 ráží) s novým elektronickým systémem řízení palby. Vedle děla je koaxiálně umístěn kulomet ráže 7,62 mm a další kulomet stejné ráže je umístěn v robotické věži na střeše tanku.
Na první pohled jsou na korbě i věži T-90M patrné nové bloky dynamické ochrany Relikt. Bloky chrání tank před kumulativní municí (protitankové řízené střely) a údajně snižují účinnost podkaliberní tankové munice o 50 %.
Po stranách jsou také vidět přídavné balistické pláty. Zajímavým konstrukčním prvek jsou “slat” mříže chránící spojnici mezi věží a korbou. Slat mříže mají za úkol vyzkratovat zapalovač hlavice nepřátelských reaktivních granátů a zabránit tak vytvoření kumulativního paprsku.
Velitel tanku má k dispozici panoramatický pozorovací přístroj PK PAN Sokolinyj glaz (Sokolí oko) od běloruské firmy Peleng. Pozorovací přístroj v sobě kombinuje denní/termovizní kameru a dálkoměr s dosahem 7500 m s přesností +- 10 m. Přístroj Sokolinyj glaz najdeme také na tancích T-72B3.
Střelec využívá nový zaměřovač s denní/termovizní kamerou a laserovým dálkoměr – ten zároveň slouží k ozařování cílů pro navádění řízených raket vypouštěných z děla tanku.