Němečtí vojáci reagují na záběry koncentračních táborů z roku 1945
Znáte tuto slavnou fotografii?
Fotografie ukazuje tváře německých válečných zajatců, zachycených Američany při sledování filmu o koncentračním táboře. Tato nucená konfrontace představila Němcům nejhorší práce Třetí říše. Původní titulek fotografie zní: Deutsche Kriegsgefangene in den Vereinigten Staaten sehen einen Bildbericht aus den deutschen Konzentrationslagern – Němečtí váleční zajatci drženi v americkém táboře sledují film o německých koncentračních táborech.
Tento nucený proces byl součástí spojenecké politiky poválečné denazifikace, která měla zbavit Německo zbytku nacistické vlády a obnovit svou občanskou společnost, infrastrukturu a ekonomiku.
Jaký byl program?
Program zahrnoval povinné návštěvy nedalekých koncentračních táborů, plakáty vystavující mrtvoly vězňů, které visely na veřejných místech a sledování filmů dokumentující nacistické zacházení s „méněcennými“ lidmi. Záběr pochází z amerického magazínu, který v té době četli miliony lidí. Němečtí vojáci nebyli nutně nacisty. Holocaust je jenom jedna strana druhé světové války. Druhou stranou byl boj o území a moc.
Silné nacionalistické pocity a „válka jako rozšíření diplomacie“ byly tehdy normální. Neexistoval žádný konflikt mezi nedodržením (možná dokonce oponováním) nacistického režimu a bojem za „dobro vaší vlasti“. Někteří vojáci byli nacisté, někteří se jen chtěli pomstít za Versailleskou mírovou smlouvu, jiní chtěli sedět u stejného stolu jako Francie a Británie. A mnozí následovali, protože neměli jinou možnost.
Co věděli němečtí lidé o nacistických koncentračních táborech během druhé světové války?
Nedávná německá historiografie ukázala, že mnoho Němců si zcela jistě uvědomovalo hromadné zabíjení Židů, ale ne to, co se konkrétně dělo v koncentračních táborech. Spoustu vojáků, kteří masovému vraždění přihlíželi, si danou informaci o něm nechali pro sebe. Lidé ale věděli o masové deportaci do koncentračních táborů. Dokonce přihlíželi vraždám, které byly veřejné.
Co věděli němečtí lidé o nacistických koncentračních táborech během druhé světové války?
O masovém vyvražďování v koncentračních táborech se ale Němci dozvídali nejčastěji ze zahraničních rozhlasových stanic, které se o masovém zabíjení zmiňovaly. Němečtí občané neměli zrovna moc na výběr, protože nemohli, ba dokonce nechtěli ze strachu projevit jakýkoliv odpor. Pár výjimek se ale našlo a tak vzniklo nejvíce známé odporové hnutí Bílá růže, která distribuovala brožury, ve kterých byly zaznamenány zabití stovek tisíc Židů. Každý člověk spojený s tímto hnutím byl ale zajat a odsouzen k smrti.