Barbar Conan – Epická sága, která ovlivnila generace

Film Barbar Conan, známý v originále jako „Conan the Barbarian,“ je jedním z nejikoničtějších snímků žánru fantasy. Příběh svalnatého hrdiny, který se mstí za smrt svých rodičů a ničení své vesnice, zasáhl diváky po celém světě. Tento článek se podrobně věnuje jak prvnímu filmu z roku 1982, tak jeho pokračování z roku 1984 a také jeho vlivu na popkulturu.

Conan the Barbarian (1982)

Produkce a herecké obsazení

Film „Conan the Barbarian“ byl uveden do kin v roce 1982 a byl režírován Johnem Miliusem, který se také podílel na scénáři spolu s Oliverem Stonem. Hlavní roli Conana ztvárnil Arnold Schwarzenegger, pro kterého se tento film stal průlomovým v jeho herecké kariéře. Dalšími významnými herci ve filmu byli James Earl Jones jako hlavní záporák Thulsa Doom, Sandahl Bergman jako Valeria, Gerry Lopez jako Subotai a Max von Sydow jako král Osric.

Děj

Příběh začíná v Cimmerii, kde mladý Conan zažije brutální útok kmene vedeného Thulsou Doomem, který vyvraždí jeho vesnici a jeho rodiče. Conan je poté zajat a zotročen, nucen pracovat na „Kolu bolesti“, což ho fyzicky posílí. Po letech strávených v otroctví se Conan stane gladiátorem, získává svobodu a vydává se na cestu pomsty proti Thulsovi Doomovi.

Během své cesty se Conan setká s různými postavami, jako je zloděj Subotai, válečnice Valeria a kouzelník Akiro. Společně bojují proti Thulsově kultu a nakonec se Conanovi podaří pomstít smrt svých rodičů.

Přijetí a kritika

Film byl přijat smíšeně, ale získal si kultovní status díky své epické atmosféře, hudbě skladatele Basila Poledourise a výkonu Arnolda Schwarzeneggera. Tržby filmu dosáhly přes 100 milionů dolarů, což bylo značné úspěšné vzhledem k jeho rozpočtu 20 milionů dolarů.

Conan the Destroyer (1984)

Produkce a herecké obsazení

Pokračování „Conan the Destroyer“ bylo uvedeno do kin v roce 1984. Režie se tentokrát ujal Richard Fleischer. Arnold Schwarzenegger se vrátil do role Conana, a k němu se přidali nové tváře, jako Grace Jones jako Zula, Wilt Chamberlain jako Bombaata, Tracey Walter jako Malak a Sarah Douglas jako královna Taramis.

Děj

Děj pokračování se odehrává několik let po událostech prvního filmu. Conan je najat královnou Taramis, aby doprovodil její neteř, princeznu Jehnnu, na cestu za získáním magického rohu, který má moc oživit spícího boha Dagotha. Během své cesty Conan čelí mnoha nebezpečím a musí bojovat s různými nepřáteli, zatímco se snaží chránit princeznu a plnit svůj úkol.

Přijetí a kritika

„Conan the Destroyer“ byl přijat hůře než jeho předchůdce. Kritici ho často označovali za méně temný a více orientovaný na rodinné publikum, což vedlo k rozporuplným reakcím. Přesto film dosáhl komerčního úspěchu, i když ne tak výrazného jako první díl.

Vliv a odkaz

Oba filmy o Barbarovi Conanovi měly značný vliv na popkulturu a žánr fantasy. Arnold Schwarzenegger se díky své roli stal mezinárodní hvězdou a Conan se stal symbolem hrdiny s neuvěřitelnou fyzickou silou a nezlomným duchem. Hudba Basila Poledourise zůstává dodnes ceněna jako jeden z nejlepších soundtracků ve filmové historii.

Filmy také inspirovaly řadu dalších médií, včetně komiksů, videoher a dalších filmů. Postava Conana, vytvořená Robertem E. Howardem v roce 1932, nadále žije v různých formách a přizpůsobeních, což svědčí o její trvalé přitažlivosti a vlivu.

Barbar Conan je nejen filmovou legendou, ale také kulturním fenoménem, který ovlivnil a inspiroval nespočet lidí po celém světě. Příběh neústupného hrdiny, který bojuje za spravedlnost a pomstu, zůstává univerzálním tématem, které oslovuje diváky všech věkových kategorií. Filmy „Conan the Barbarian“ a „Conan the Destroyer“ zůstávají klíčovými díly v historii kinematografie a neodmyslitelnou součástí žánru fantasy.

You may also like...

Translate »
Sdílej HBhistory