Děsivý důvod vynálezu motorové pily
Lidé si dnes obvykle spojují motorové pily s kácením stromů, ale jejich původní použití si spíše spojíte s něčím, jako je Texaský masakr motorovou pilou. V temných dobách moderní medicíny byla motorová pila vynalezena jako pomůcka při porodu.
Proč se motorové pily používaly při porodu?
Často považujeme za samozřejmé, jak zázračné jsou císařské řezy. Možnost vyjmout dítě z dělohy chirurgicky zachránila miliony životů a díky ní se astronomicky snížila úmrtnost při porodu. Nicméně ještě v roce 1700 tato možnost neexistovala. Pokud dítě uvízlo v porodních cestách matky, existovala reálná šance, že dítě nebo matka zemřou.
Lékaři 18. století přišli s metodou symfyziotomie, která měla v těchto případech pomoci.
Co byla symfyziotomie?
Než se do toho ponořím, měli byste být vděční, že se symfyziotomie již nepoužívá. Zákrok byl špinavý, nebezpečný a když se povedl, zanechával na matce trvalé fyzické i psychické následky.
Symfyziotomie pochází od Severina Pineaua z roku 1597. Jeho nápad spočíval v tom, že lékař odstraní kosti a chrupavky z pánve ženy a poté ji ručně otevře, aby mohlo dítě projít. Bohužel tehdy ještě nebyla vynalezena anestezie, takže proces byl nesmírně brutální. Navíc nejlepšími nástroji k jeho provedení byly nože a pily, které nejsou při řezání chrupavek a kostí příliš účinné.
Jak se z řetězové pily stalo řešení?
Tyto špatné nástroje vytvořily problém, který potřeboval řešení a v letech 1783-1785 se o něj zasadili dva lékaři. John Aitken a James Jeffray chtěli usnadnit nebezpečnou a nesmírně bolestivou symfyziotomii, a tak vynalezli něco, co se později stalo motorovou pilou.
Vaše představa motorové pily pravděpodobně zahrnuje dřevorubce ze severozápadu v kostkované košili, který kácí strom moderní motorovou pilou, ale ta první byla mnohem menší. Říkali jí osteotom, což v podstatě z řečtiny znamená „řezačka kostí“.
Osteotom, vypadal jako kuchyňský nůž se zuby navinutými do oválu poháněný ruční klikou. Je legrační, že něco tak děsivého bylo ve skutečnosti vynalezeno, aby se lidem zlepšil život. Upřímně řečeno, pravděpodobně to zachránilo několik životů. Usnadňovala řezání pánevní kosti a v průběhu 19. století se stala nástrojem pro řezání kostí při dalších zákrocích. S nástupem anestezie a císařských řezů se symfyziotomie stala méně častou a osteotom zmizel.
Moderní řetězová pila
To, že se lidé přestali chtít řezat motorovou pilou, neznamená, že neviděli její praktický význam. Když dokáže přeříznout kost, mohla by přeříznout všechno možné, například dřevo, led nebo cokoli jiného!
Patent Samuela Bense na elektrickou řetězovou pilu byl v roce 1905 určen ke kácení mohutných sekvoju. V průběhu 20. století byla konstrukce vylepšována, až se začala podobat moderním motorovým pilám, které můžete vidět dnes. Stejně jako jiné vynálezy, se motorová pila již nepoužívá ke svému původnímu účelu.